Hviezdoslavova hájovňa v Rovniach pod Babou horou

Autor: Medard Slovík | 3.6.2021 o 17:34 | (upravené 4.6.2021 o 20:33) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  701x

Kúpele Slaná voda pod Babou horou navštevoval Hviezdoslav pomerne často. Liečil si tu svoje dlhoročné chronické ochorenie hrdla. Jódová-brómová slaná voda sa používala aj na účely kloktania a inhalácie.  

Hostia si čas v kúpeľoch spríjemňovali dlhými prechádzkami v prírode. Pri potulkách oravskou prírodou pod Babou horou sa básnik často zastavil v jednej z početných hájovní Oravského panstva. Rád sa stretával s ľuďmi, ktorí pracovali v horách. Hviezdoslav navštevoval oravské horárne, aby sa viac dozvedel o živote lesníkov - hospodárov lesov. Tak zavítal do hájovne v Rovniach na Podvrší, do ktorej sa len nedávno nasťahoval mladý hájnik a jeho žena. Hviezdoslava zaujali, spriatelil sa s nimi, pravidelne ich navštevoval, v horárni písal aj poznámky k dielu Hájnikovej ženy. V myšlienkach bol často na Podvrší, veď keď tvoril Hájnikovu ženu, stál na vrchole svojho básnického rozmachu, bol sám mladý a šťastný. Do svojho vrcholného diela vložil svoje zážitky a skúsenosti, aké mu poskytoval jeho život v čarovnom prostredí pod Babou horou. Keď pochopíme takto predstavené reálie, už môžeme otvárať dvere do hájovne a osobne pocítiť, čo vyjadril básnik:

Nad dverami luny zásvitok

sa jokby v nápis krúži, valí: -

Tu láska má svoj príbytok!           

Prechádzky do horárne patrili k častej a obľúbenej činnosti kúpeľných hostí. Stretnutie s hájničkou priblížil v Slovenských pohľadoch Belo Klein, ktorá v tom čase už žila ako vdova v rodičovskom dome neďaleko hájovne. Opisuje ju ako vysokú ženu súmernej postavy, ktorej črty tváre i napriek vysokému veku prezrádzajú niekdajší pôvab. Aj napriek goralskému prostrediu hovorila čistou slovenčinou. Na Hviezdoslava si dobre pamätala a spomínala, že chodieval k ním do hájovne aj s pani manželkou. To, že bola inšpiráciou pre básnikovu hájničku Hanku, sotva tušila. „Invencia je čisto moja a scenéria kraj našej Oravy, menovite okolie Babej hory,“ napísal Hviezdoslav. Hájnikova žena nie je dielom portrétujúcim jednu horársku rodinu, ale tvorivá predstavivosť autora.

Pozdravujem vás, lesy, hory, 

z tej duše pozdravujem vás!

Čo mrcha svet v nás skvári, zmorí, 

zrak jeho ukrnul, zmámila 

lož, ohlušila presila;  

vy k žitiu privediete zas, 

vy vzkriesite, vy zotavíte,

z jatrivých vyliečite rán ...         

Hviezdoslav pri opise prírodnej scenérie – vrchov a lesov okolo hájovne rozvíja kontrast hradu a chalupy. O vrchoch a lesoch okolo hájovne hovorí ako o mohutných, nezdolateľných hradbách, slúžiacich chalupe ako bezpečná ochrana pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Približuje aj obraz horskej búrky, aby ukázal, ako hustá hradba lesov ochráni chalupu pred náporom víchra a nedovolí mu ani len svetlo zhasnúť v nej. Návštevník už pri príchode k hájovni môže konfrontovať zhodu básnického stvárnenia s realitou, no zároveň aj jej umocnené povýšenie do estetického tvaru. Príroda prisviedča básnikovi a básnik cibrí naše videnie a predstavy. Pri počutí bystriny sa v duchu vynára: 

Za plôtkom horská riava hučí, 

jak z kotla čo by do kotliny

ju prilieval - až zmĺkne v bučí,

obstatá býlím lopušiny.    

Zo Slanej vody vedie lesom cestička k hájovni - Hviezdoslavova aleja. Hájovňa tu stále stojí a svedčí. Zostala i záhradka a poniže zurčiaci potok. Horstvo navôkol. Všetko okolo seba Hviezdoslav vnímal a silno to naňho pôsobilo. Vstupným mottom do exteriéru hájovne je citácia z Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy:

Jak hniezdo v tesnu parutí

v úkryte košatého krovia:

v hôr neprehľadnom zákutí

chalúpka čuší hájnikova.               

Informačné zdroje: 

Sprievodca po expozícii Hviezdoslavovej hájnikovej ženy v Rovniach na Podvrší pod Babou horou 

Pavol Országh Hviezdoslav - Hájnikova žena    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.

Dobré ráno

Dobré ráno: Delta je tu, chystá sa tretia vlna

Ako sa bude vyvíjať pandémia.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vírus sa ťa neopýta, prečo odmietaš očkovanie. On ťa zabije (komentár šéfredaktorky)

Odmietači ťahajú za sebou do priepasti zdravotníkov, služby aj deti.


Už ste čítali?