Krásna babička Babia hora

Autor: Medard Slovík | 6.5.2020 o 17:28 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  966x

Babia hora je najvyšším vrcholom Beskýd, je symbolom vznešenosti a je opradená legendami a tajomstvami. Na jej vrchole sa nachádza pamätná tabuľa na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II, ktorý na vrch viackrát vyšiel.  

V minulosti sa nedalo legálne prejsť cez štátnu hranicu na hociktorom mieste a po poľskom území pokračovať vo výstupe na vrchol Babej hory. Dnes je to už možne. Vystupovať sa dá zo slovenskej strany cez Hviezdoslavovu aleju popri hájovni na Rovniach. V Hviezdoslavovej hájovni sa nachádza expozícia venovaná slovenskému bardovi Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi a spisovateľovi pochádzajúcemu z obce Rabčice Milovi Urbanovi. Chodníkom ponad Rabčické bory a lúky popod horu až na slovensko-poľské hranice. Hranica vedie po hrebeni južnej rázsochy Babej hory. Hranica v minulosti zrodila pašerákov, ktorých tu bolo vždy dosť. Opatrne sa zakrádali, aby ušli pozornosti českých financov, ktorí tu na nich striehli. Často sa tu strieľalo a aj umieralo. Cez hranice chodievali kradnúť a lúpiť aj novodobí zbojníci. Strieľalo sa tu z nemeckých i ruských pušiek, nachádzali sa tu aj partizánske bunkre. Aj pytliaci tu mali svoje vychodené chodníčky. Tieto tmavé lesy zatajujú veľa príbehov, mnoho neznámych obetí je tu pochovaných. Z vrcholu sa dá schádzať do údolia, nad horný koniec poľskej dediny Veľká Lipnica, nad Prívarovku. V dvadsiatich rokoch dvadsiateho storočia pripadlo 14 oravských obci Poľsku a pričlenili Poľsku tri štvrtiny Babej hory, slovenská zostala len štvrtina.     

Po červenej turistickej značke sa dá vyjsť z poľskej strany zo sedla Kraviarky alebo aj z Markowych Ščavin. Prťou akademikov na vrchol Diablaka sa nachádzajú aj reťaze. Vrchol Babej hory volajú Poliaci Diablakom. "Milá ako stará mama, babička. Aj keď sa niekedy tvári zachmúrene, je matkou Hornooravcov, kráľovná Beskýd. No pre nás Slovákov je to hora-babička," ako sa vyznáva v knihe Príbehy vrchov rodák z Oravy Marián Grebáč. 

Na Malú Babiu horu sa dá vybrať zo Slanej vody, je to menšia sestra Kráľovnej Beskýd. Odkiaľ sú nádherné fantastické výhľady na západ, juh, i na sever. Vrcholným hrebeňom Malej Babej hory prechádza hranica hlavného európskeho rozvodia medzi Baltským a Čiernym morom.

Na Slanej vode boli kedysi kúpele. Vybudoval ich v roku 1856 obchodník Ferko Skyčák z Klina, ktorý bol poslancom Uhorského snemu. Neboli to malé, ani bezvýznamné kúpele. Tvorilo ich desať obytných pavilónov pre sto pacientov, kúpeľný dom, dom pre lekára a zamestnancov, reštaurácia, promenáda a lesný park. Liečivú jódo-brómovú vodu pumpovali ohriatu do dvanástich kabín, Spôsob liečby bol trojaký, kúpeľné procedúry vo vaniach, liečby obkladmi a pitné kúry. Počas sezóny sa tu konali aj promenádne koncerty. Liečil sa tu aj Hviezdoslav. 

BABIA HORA

Chodník prudko stúpa

k ďalekým obzorom.

Na chvíľu byť sám

spojený s výhľadom 

meniaceho sa sveta.

 

Neuveriteľná ľahkosť 

na schodoch do Babej hory.

Život je ľahučký

ako bzukot včiel 

a popiskovanie si piesne.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?