reklama

Moskva - jeden ohromný bzučiaci úľ - I.

Pristáli sme v Moskve na letisku v Domodedovo a hneď od prvých chvíľ cítiť, že Moskva má celkom osobitú atmosféru, všetko je tu trochu iné, ako v iných európskych mestách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Pristáli sme v Moskve na letisku v Domodedovo.
Pristáli sme v Moskve na letisku v Domodedovo. (zdroj: Medard Slovík)

Z letiska sa vezieme autobusom s ruskou sprievodkyňou Galinou a zažijeme prvé neopakovateľné dotyky s Moskvou, ktoré sú poznačené jej súčasnou uponáhľanosťou, majú tu aj problémy s dopravou, s enormným nárastom automobilov v uliciach nik dopredu nepočítal a tak súčasťou mesta sú aj poriadne dopravné zápchy. Z jedného konca mesta na druhý je to neuveriteľných 280 kilometrov. Moderné presklené budovy striedajú zrekonštruované staré historické chrámy, o kúsok ďalej narazíte na panelákové domy Chruščovky, čo dodáva tomuto mestu svojskú a osobitú tvár. Na uliciach je neuveriteľná pestrosť štýlov - elegantne oblečené dievčatá na ihličkových podpätkoch, starenky v šatkách, potetovaní muži, či biznismeni v značkových oblekoch, popi v sutanách, zahalené moslimské ženy, to všetko akoby tvorilo jeden ohromný bzučiaci úľ. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Práve sa v Moskve odohrávali Majstrovstvá sveta vo futbale.  f
Práve sa v Moskve odohrávali Majstrovstvá sveta vo futbale. f (zdroj: Medard Slovík)
Sprievodkyňa Galina nám porozprávala o prvých počiatkoch vzniku Moskvy.
Sprievodkyňa Galina nám porozprávala o prvých počiatkoch vzniku Moskvy.  (zdroj: Medard Slovík)

Moskva vznikla ako malá pevnosť a rozrástla sa v rade sústredených kruhov, ktoré pretínali jednotlivé cesty do susedných kniežatstiev. Bola postavená na bažinách, domy stavali z dreva a vždy keď v Moskve zhoreli drevené budovy, postavili ich ešte krajšie. Až neskôr začali kvôli bezpečnosti stavať domy z tehál. Prvé zmienky o Moskve sú z 12. storočí, bola to len miesto, ktoré sa nachádzalo na západnom okraji Rostovskej-suzdalského kniežatstvo bolo pomenované podľa rieky, nazvali ju Moskva. Rostovská-suzdalský knieža Jurij Dolgorukij v 12. storočí začlenil dvorec do kniežacieho vlastníctva. Z roku 1147 pochádza prvá písomná zmienka o Moskve, Juraj Dolgorukij pozval svojho spojenca, Novgorodské-severské kniežaťa Sviatoslava na stretnutie, o ktorom letopisec zaznamenal - "Príď ku mne, brat, do Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Jedna zo Stalinových "siedmych sestier"
Jedna zo Stalinových "siedmych sestier" (zdroj: Medard Slovík)

Moskva je povestná širokými bulvármi a na konci nich je jedna zo "Siedmych sestier", ktoré nechal postaviť Stalin ako oslavu slávnej porážky fašizmu. Mali predstavovať počiatok novej éry blahobytu. Každú budovu projektoval iný architekt, ale vízia bola pre všetky spoločná: mali vzniknúť stavby, ktoré nekopírujú tvary mnohoposchodových budov známych zo zahraničia, iba sa inšpirujú Manhattanom 20 rokov, neoklasicizmom a moskovskou architektúrou 17. storočia. V dôsledku toho sú si veľmi podobné. Mnohostupňová kostra s ústrednou vežou a s hrotom na konci ozdobeným hviezdou. Dokonca výšku majú takmer rovnakú – 25 až 35 poschodí. Ale napriek očividnej podobe je každá výšková budova v niečom unikátna. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Veľké divadlo v Moskve
Veľké divadlo v Moskve (zdroj: Medard Slovík)
Slávny GUM čo znamená  Gosudarstvennyj/Glavnyj Univerzálnyj Magazín – Štátny /Hlavný obchodný dom.
Slávny GUM čo znamená Gosudarstvennyj/Glavnyj Univerzálnyj Magazín – Štátny /Hlavný obchodný dom.  (zdroj: Medard Slovík )

Slávny GUM je skutočne na prvý pohľad honosné miesto. Pred rozpadom Sovietskeho zväzu bol GUM sčasti, a potom úplne sprivatizovaná. V roku 2005 nadpolovičný podiel akcií GUMu bol predaný spoločnosti Bosco di Ciliegi, ruskej spoločnosti predávajúcej luxusný tovar. GUM je dlhý približne 250 metrov a 88 metrov hlboký a pozostáva z troch presklených pasáží, z ktorých každá ma tri poschodia - z ktorých dve sa využívajú na predaj. To je skoro 30 000 m² z celkovej plochy 69 000 m², na ktorej sa GUM rozprestiera. Ponuka sa predovšetkým orientuje na majetnejších zákazníkov a turistov. Mnohé obchody ponúkajú značkový tovar známy z obchodov v Západnej Európe. V súčasnosti je tu približne 150 obchodných prevádzok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
GUM je na prvý pohľad luxusné miesto.
GUM je na prvý pohľad luxusné miesto.  (zdroj: Medard Slovík )
Jeho výzdoba bol aktuálne zameraná na majstrovstvá sveta vo futbale.
Jeho výzdoba bol aktuálne zameraná na majstrovstvá sveta vo futbale.  (zdroj: Medard Slovík)
Krásne ozdobené ulice pri obchodnom dome GUM
Krásne ozdobené ulice pri obchodnom dome GUM (zdroj: Medard Slovík)
Socha Marxa, filozofa a otca komunizmu.  Práve mu  na hlave pristáli  vtáci.
Socha Marxa, filozofa a otca komunizmu. Práve mu na hlave pristáli vtáci.  (zdroj: Medard Slovík)
Fiodor Michajlovič Dostojevskij - jeho socha v Moskve.
Fiodor Michajlovič Dostojevskij - jeho socha v Moskve.  (zdroj: Medard Slovík)

Moskva bola domovom napríklad Tolstého, Gorkého a Majakovského a mnoho ďalších spisovateľov, naopak Fiodor Michajlovič Dostojevskij aj keď má aj pamätník v Moskve, žil a pracoval v Petrohrade a k tomúto mestu sa viaže aj jeho najslávnejší román Zločin a trest. 

Pred Kremľom.
Pred Kremľom.  

Kremeľ je duchovným a umeleckým srdcom Ruska. Zaberá obrovskú plochu v tvare trojuholníka o rozlohe 27,5 hektára, ktorá sa rozkladá nad riekou Moskvou. Pôvodne bol samostatným mestom s vlastnými chrámami, domami, obchodmi a remeselníkmi. Prvé hradby, ktoré boli počiatkom dnešného Kremľa boli postavené v 12. storočí. Ivan III. Veľký prizval k rozšíreniu Kremľa v 15. storočí slávnych talianskych architektkou, aby tu vytvorili majstrovské architektonické diela a nechal ho celý obohnať tehlovými hradbami s vežami. Táto podoba vydržala dodnes. Po stáročia tu viala vlajka s dvojhlavou orlicou, symbolom cárskeho rodu Romanovcov a imperiálneho Ruska, ktoré boli v roku 1917 nahradené červenými hviezdami. Patrí k najsilnejším pevnostiam v Európe, červené kremeľské múry sú dlhé 2,2 km, jeho hradby s 20 vežami nezboril ešte žiadny nepriateľ. Okrem toho tu sídlia tri hlavné starobylé katedrály. Prezidentský palác postavili v 19. storočí a jeho miestnosti sú verejnosti neprístupné. Dnes je Kremeľ oficiálnym sídlom ruského prezidenta. 

Červené námestie pri Kremli.
Červené námestie pri Kremli.  (zdroj: Medard Slovík)

Červené námestie je najznámejšie námestie v hlavnom meste Ruskej federácie - Moskve. Námestie oddeľuje Kremeľ, bývalú kráľovskú pevnosť a dnešné sídlo ruského prezidenta od moskovskej obchodníckej štvrti, známej ako Kitajgorod. Keďže všetky dôležité moskovské ulice sa stretávajú práve tu, na Červenom námestí, hovorí sa o ňom ako o hlavnom námestí Moskvy i celého Ruska.

Na Červenom námestí je množstvo turistov z celého sveta.
Na Červenom námestí je množstvo turistov z celého sveta.  (zdroj: Medard Slovík)
Chrám Vasilija Blaženého
Chrám Vasilija Blaženého  (zdroj: Medard Slovík)

Katedrála sv. Vasilija sa nachádza na Červenom námestí v Moskve. Postaviť ju dal Ivan Hrozný v 16. storočí ako pripomienku porážky kazaňského chána. Hlavným architektom bol Postnik Jakovlev, ktorý bol podľa legendy pripravený o zrak, aby už nikdy nevytvoril také vzácne dielo. Názov pochádza od sv. Vasilija, ktorý bol pochovaný na tomto mieste. Počas vlády Stalina bola nariadená demolácia katedrály, ktorá prežila len vďaka odvahe architekta Piotra Baranovského. Budova bola pôvodne postavená z dreva a až Katarína II. ju dala prestavať do dnešnej kamennej podoby. Po dostavaní bola katedrála čisto biela, aby ladila s Kremlinom, no počas opráv v roku 1860 získala svoje dnešné farby. Katedrála sa skladá z ôsmich samostatných chrámov, ktoré sú zasvätené vždy inej osobe. Číslo 8 má pripomínať osem útokov kazaňského chána. Deviaty kostol, ktorý narušil symetriu ôsmich okolo seba stojacich chrámov, pridali v roku 1588. Interiér je zaujímavý svojimi maľbami (vyše 400 náboženských obrazov) a galériami. Dnes je v katedrále múzeum a konajú sa tu výročné omše pravoslávnej cirkvi.

Chodník domauzólea Lenina.
Chodník domauzólea Lenina.  (zdroj: Medard Slovik)

Naša sprievodkyňa Galina je už dôchodkyňa a zatiaľ čo sme išli na exkurziu po červenom námestí, ďalšia sprievodkyňa Ines nám držala miesto v rade (asi 300 ľudí) čakajúcich na vstup do mauzólea Lenina. Keď sme sa vrátili po prehliadke, tak sme sa pridružili k Ines. No na to sa ozval francúzsky sprievodca väčšej skupiny, ktorý išiel za službu konajúcim strážnikom a povedal mu, že naša skupina sa nezaradila podľa poradia a žiadal nápravu. Vyzeralo to už všelijako s nami, že sa v ten deň ani nedostaneme dnu do mauzólea, že nás pošlú kade ľahšie, no Galina sa nedala a trvala si na svojom, že sme malá skupina a inak by sme to dnes neboli stihli. Nakoniec sme sa so šťastím dostali dnu do mauzólea, vďaka neoblomnej Galine.

Pred Leninovým mauzóleum.
Pred Leninovým mauzóleum.  (zdroj: Medard Slovík )

Po smrti Lenina si údajne mnoho ľudí z celého ZSSR prialo, aby jeho telo bolo zachované pre budúce generácie. Jeden z popredných ruských patológov, Alexej Ivanovič Abrikosov telo na druhý deň nabalzamoval, aby vydržalo v pôvodnom stave až do doby Leninovho pohrebu. Alexej Ščusev bol poverený do troch dní navrhnúť a postaviť hrobku, v ktorej sa budú môcť s Leninom ľudia rozlúčiť. Padlo rozhodnutie o umiestnení hrobky na Červené námestie, a tak u kremeľskej stene vzniklo drevené dočasnej mauzóleum. Múzeum sa stalo symbolom komunizmu v ZSSR a neskôr aj turistickou atrakciou nového Ruska. Mnoho ľudí spochybňuje autenticitu tela, pretože niektoré jeho časti vyzerajú, ako by boli umelo vyrobené (z vosku). Je teoreticky možné, že postupom času museli byť poškodené časti vymenené. Takéto špekulácie však sovietska aj ruská vláda vždy odmietali.

 

Záhrady pri Kremli.
Záhrady pri Kremli. (zdroj: Medard Slovík)
Cár puška, najväčšie delo na svete, z ktorého sa nikdy nestrieľalo.
Cár puška, najväčšie delo na svete, z ktorého sa nikdy nestrieľalo.  (zdroj: Medard Slovík)

Cár-puška je veľkokalibrové delo vyrobené v roku 1586 v Moskve zbrojmajstrom Andrejom Čochovom pre cára Fiodra I. Svojim kalibrom je to najväčšie delo na svete. No kanón nikdy nevystrelil. Jeho dĺžka je 5,34 m, hmotnosť 39,312 ton a kaliber 890 mm. Vyrobené je z bronzu. Gule umiestnené okolo dela boli odliate v roku 1834, vážia 1,97 ton. Pôvodné gule o hmotnosti približne 800 kg sa nezachovali. Delo bolo istú dobu zapísané v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšie delo na svete. Počas druhej svetovej vojny ho prekonala iba dvojica nemeckých kanónov Schwerer Gustav a Dora, ktoré mali síce menší kaliber (800 mm) ale boli podstatne väčšie, každý vážil až 1 350 ton. V súčasnosti je umiestnené na Ivanovskom námestí v Kremli v Moskve ako historická pamiatka. Delo je zdobené reliéfom a troma nápismi, na pravej strane je vyobrazený cár Fiodor I. na koni s korunou a žezlom. Od tohoto vyobrazenia sa odvodzuje aj pomenovanie kanóna - „Cár-puška“.

Uspenský chrám.
Uspenský chrám. (zdroj: Medard Slovík)

Chrám Nanebovzatia panny Márie alebo Uspenský chrám je jeden z najznámejších a najvýznamnejších pravoslávnych chrámov v Moskve i na svete. Ide o najstaršiu plne zachovanú stavbu v Moskve. Nachádza sa na Chrámovom námestí moskovského Kremľa. Šesťsto rokov bol duchovným i politickým centrom Ruska, korunovali v ňom mnohých cárov, menovali najvyšších hodnostárov pravoslávnej cirkvi – metropolitov i patriarchov, slúžili tu liturgie pred mnohými významnými bitkami a po veľkých víťazstvách, ohlasovali sa tu mnohé kľúčové panovnícke nariadenia.

Chrám Zvestovania – Kremeľ
Chrám Zvestovania – Kremeľ (zdroj: Medard Slovík)

Chrám Zvestovania známy aj pod názvom Blagoveščenskij sobor je jedným zo šiestich pravoslávnych chrámov, ktoré sa nachádzajú na Chrámovom námestí v moskovskom Kremli. Chrám sa staval v rokoch 1484 až 1489 v tradičnom staro-ruskom architektonickom štýle. Má deväť zlatých kupol, ktoré reprezentujú deväť dní, počas ktorých dobýjali ruské vojská tatársku Kazaň. Pre žiarivý lesk zlatých kupol volajú tento chrám aj názvom „zlatom pokrytý“. V kostole sa odohrávali slávnostné udalosti cárskej rodiny, najmä svadby a krsty.

Pri najväčšom zvone sveta - Car-kolokol - kráľ zvonov v Moskve.
Pri najväčšom zvone sveta - Car-kolokol - kráľ zvonov v Moskve. (zdroj: Medard Slovík)

Car-kolokol doslova "cár/kráľ zvonov" je najväčší zvon sveta a je vystavený v moskovskom Kremli. Oficiálny názov tejto pamiatky je Veľký uspenský zvon. Je dielom ruských majstrov Ivana Fiodoroviča Motorina a jeho syna Michaila. Je vyrobený z bronzu, váži 216 ton a meria 6,14 metrov na výšku a 6,6 m v priemere. Zvon bol zhotovený ako plne funkčný, pri požiari a následnom hasení však v dôsledku prudkého ochladenia praskol, a preto nikdy nezvonil. Vďaka svojim obrovským rozmerom a vysokej umeleckej hodnote bol napriek tomu ponechaný v Kremli ako pamätník ruského zvonárstva.

Pokračovanie nabudúce.

Medard Slovík

Medard Slovík

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu