Moherské útesy - obdivuhodné skaly končiace v smaragdových vodách Atlantiku - II.

Autor: Medard Slovík | 20.10.2017 o 10:40 | (upravené 20.10.2017 o 12:20) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  698x

Moherské útesy (Cliffs of Moher) sú 200 metrov vysoké, veľkolepé prírodné skulptúry vodorovných vrstiev bridlíc. Na ich vrchole stojí O´Brienová veža, viktoriánska rozhľadňa

Počasie je nádherné, ako stvorené na výlet. S Magdou sa vezieme nádhernými kľukatými cestičkami blízko pri mori. Teraz už viem prečo sa o Írsku hovorí, že je jednou z najkrajších krajín Európy.  V tejto neveľkej krajine môžeme nájsť nespočetné množstvo prírodných divov, ktoré človeka svojou krásou okúzlia. Írsko je krajinou lúk a pastvín, ktoré sú zelené po celý rok, aj farba ich vlajky je zelená. Docestovali sme na miesto, ktoré má názov Cliffs of Moher. Privítalo nás návštevnícke centrum, budova centra je vyhĺbená v kopci, zvonku je vidno len vchod do nej. V jeho vnútri sa nachádza reštaurácia, obchod so suvenírmi a moderné expozície, premietajú sa videá a vystavené sú informačné panely. Moherské útesy patria medzi najviac navštevované a najkrajšie miesta, aké v Írsku môžeme nájsť. 

Kolmo padajúce útesy do Atlantiku skrývajú aj ďalšie prírodné krásy, od rozmanitej fauny po flóru. Sú domovom množstva živočíchov a rastlín, pričom najhojnejšie zastúpenými sú najmä vtáky. V skalách hniezdia čajky (alebo vtáky im podobné) a je ich možné vidieť po celej dĺžke útesov. Potravu im dodáva oceán, keďže sa živia najmä rybami. Moherské útesy sa ťahajú až 8 kilometrov pozdĺž pobrežia Atlantiku. Nachádzajú sa v grófstve Clare na západe Írska. Ponúkajú množstvo turistických chodníkov, z ktorých je nezabudnuteľný výhľad, vidieť aj známe Aranské ostrovy. Na južnom konci útesov je prírodný kamenný výbežok s názvom Hag's Head, ktorý nápadne pripomína ženskú tvár.  Viaže sa k nej jedna pradávna legenda pochádzajúca z írskej mytológie. Bosorka menom Mal naháňala írskeho bojovníka Cuchulainna až na okraj útesov. Tvár bosorky nakoniec ostala navždy vytesaná do skaly. Najvyšší bod mohutného masívu je O'Brienova veža, ktorá dosahuje výšku približne 214 metrov. Vežu dal vybudovať v roku 1835 Cornelius O'Brien ako vyhliadkový bod pre tisícky turistov, ktorí tu dodnes prúdia z celého sveta. Cornelius si vybral za rozhľadňu práve toto miesto, lebo je odtiaľ neopakovateľný výhľad. Vyšiel som strmými schodmi do veže a mal som celú tu nádheru, ako na dlani. Pochopil som, prečo sa tejto krajine hovorí smaragdový ostrov.    

Pokračovanie nabudúce. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?