V Národnom parku Burren s najbohatšou flórou kvetov Írska - I.

Autor: Medard Slovík | 17.10.2017 o 20:26 | (upravené 18.10.2017 o 12:55) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  599x

Oblasť Burren, na severe grófstva Clare, je pozoruhodným a nezabudnuteľným miestom. Medzi holými kopcami, v tomto drsnom prostredí sa nachádza najbohatšia flórou kvetov Írska.      

Vybral som sa na návštevu k svojim priateľom Magde a Shanovi, ktorí žijú v mestečku Ennis v západnom Írsku. Magda ma zobrala na výlet autom, lebo autobus do Národného parku Burren nechodí. Vezieme sa úzkymi vidieckymi cestičkami v tuneli vytvorenom z ťahavých popínavých rastlín, sú pekne udržiavané. Po ceste na írskom vidieku nevidno žiadneho bicyklistu, cesty sú úzke a kľukaté, pre tento šport životu nebezpečné. Vychádza to z írskej histórie, na ostrove bolo nedostatok úrodnej pôdy, zostalo málo miesta na cesty. V národnom parku je problém odparkovať auto, sú tu malé parkoviská. Naspäť sa musíme vrátiť tou istou cestou, no otočiť sa na tak malom mieste je nemožné. Posunuli sme sa o hodný kúsok ďalej, kde bolo viacej miesta. Boireann je galské meno, znamená "skalnatá zem." Táto oblasť sa zdvíha z ostro rezaného morského brehu cez lúky do kopcov so stupňovitými úbočiami, ich svetlo šedý vápenec zdanlivo nepokrýva žiadna vegetácia. Na prvý pohľad vyzerá Burren ako suchá, nehostinná krajina bez života. Akonáhle sa však dostaneme priamo do jeho srdca a pozrieme si tento nehostinný svet, uvedomím si koľko života a zaujímavostí sa na tomto mieste nachádza. 

Dobytok majú pekne vypasený. Tráva rastie v trsoch v zemi len na niekoľkých metrov štvorcových medzi vápencovými kameňmi, je veľmi výživná. Vo vnútrozemí sa už žiadne ľudské sídla nenachádzajú, hlavne kvôli nedostatku vody - smädný kras sťahuje vodu do podzemia. Našli sa však dôkazy o prosperujúcej populácii z minulých čias. V Burrene sú stovky zaujímavých miest, množstvo posvätných studní, portálové megalitické hrobky, keltské kruhové hradiská, opevnené veže, kostoly a rôzne ďalšie ruiny. Trávnaté brehy rieky Caher zdobia kvetiny najrozmanitejších farieb. Prechádzame sa v tejto botanickej nádhere a vychutnávame si farby, tvary a vône tunajšej flóry. Tento zdanlivý suchý a pustý terén, sa dokáže poriadne oživiť. Práve priestor medzi kameňmi, pôda a dažďová voda, ktorá sa v puklinách drží, umožňuje rásť pozoruhodnému rozmanitému spektru rastlín. Vápencové trhliny sú chránené pred slaným vetrom, zavlažované častými dažďami a otepľované Golfským prúdom, ktorý prúdi priamo dookola pobrežia Clare a slnečným svetlom, ktoré sa od svetlého vápenca odráža. Rastliny, ktoré by sa normálne neobjavili pospolu na rovnakom kontinente, nie to ešte na rovnakom úbočí kopca, našli tu ideálne podmienky.     

Turlach je typické miznúce jazero, ktoré sa nachádzajú vo vápencových oblastiach Írska, západne od rieky Shannon. Názov pochádza z írskeho tuar, čo znamená "suché", s príponou -lach, čo znamená "miesto". Jedná sa o trávnaté dutiny, ktoré sa niekedy rozprestierajú na mnohých hektároch, počas vlhkého počasia sa naplnia vodou prostredníctvom podzemných chodieb v skalách. Rýchlosť rastu hladiny vody, jej trvanie a veľkosť sa líšia od rôznej intenzity dažďov. Tieto zmeny sú v mnohých prípadoch pomerne rýchle; značné množstvo vody sa môže zhromaždiť za jednu hodinu a zmiznúť v rovnako krátkom čase. Niektoré suché jazerá majú stály dostatok vody, iné ju majú len počas záplav a ich dno je pokryté bohatým zeleným močiarom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?