V záhradách Sira Waltera Scotta (II.)

Autor: Medard Slovík | 7.11.2015 o 15:50 | (upravené 8.11.2015 o 10:17) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  581x

Prichádzam k domu Abootsford sira Waltera Scotta sú skoro štyri hodiny poobede a tak mi už nechcú predať vstupenku, aby som si dom mohol prezrieť aj zvnútra. Predávajúca mi aspoň dovolí sa prejsť v záhradách a obzrieť si dom.

Románopisec sir Walter Scott nechal prestavať usadlosť u rieky Tweed na rozprávkový zámok vo viktoriánskom štýle s vežičkami a arkiermi. Dodnes sa nachádza vnútri písací stôl, u ktorého napísal Scoott svoje romány, poviedky a básničky. 

Scottove romány lákajú návštevníkov najmä do Lowlands (nížiny), konkrétne do kraja Borders, kde nachádzal svoje inšpirácie. Z jeho literárnej tvorby dodnes ťaží škótsky cestovný ruch, hollywoodske filmové epopeje i opery. Nádherne zelená pahorkatina medzi Edinburghom a hranicami s Anglickom je očividným dôkazom o krvavých dejinách pohraničných bitiek s Angličanmi, ku ktorým dochádzalo v neskoršom stredoveku. 

Námety jeho kníh vychádzali zo škótskych povestí a dejín, napríklad románová prvotina Waverley, vrcholný román Srdce Edinburghu a román Nevesta z Lammermooru, ktorý zhudobnil Donizzeti ako operu Lucia z Lammermooru. K usilovnej tvorivej práci však Scotta naháňali aj dlhy, ktoré musel platiť. Predmety, ktoré zbieral, meč Roba Roya, bojovníka za slobodu, pohár, ktorý vlastnil Bonnie Prince Charlie, veľa ďalších pamiatok sa stali ikonami škótskeho národného povedomia. Kvôli autentickosti Scootovho obydlia sem dodnes prichádzajú návštevníci z celého sveta.  

Vraciam sa vlakom naspäť do Edinburghu, na ďalší deň sa stretávam s kamarátom Chrisom pri jeho škole, kde učí. Prejdeme sa popri kanáli, kde kotvia houseboaty. Kanál pokračuje z mesta do Glasgowa a prepojenou sieťou kanálov sa je možné dostať až do Londýna. Bývania v houseboate je veľmi populárne, ale prináša aj určité nebezpečenstvá. Chris mi ukazuje plagátik jednej ženy, ktorej neznámi ľudia podpálili jej houseboat a tak prišla o celý svoj majetok. Je tam uvedené aj číslo účtu, na ktorý je možné poslať peniaze na jeho obnovu.   

V múzeu spisovateľov je stála expozícia dvoch najslávnejších autorov ktorí žili v Edinburghu. Boli to Sir Walter Scott a Robert Loius Stevenson. Stevenson sa odsťahoval z Edinburghu kvôli tuberkulóze na ostrov Samoa. Stalo sa mu to osudným, pobyt na ostrove mu nezlepšil zdravie, ale po príchode čoskoro zomrel. Na portrétoch vyzerá ako pravý dobrodruh, cestovateľ, jeho Ostrov pokladov patril medzi moje najobľúbenejšie knihy v detstve.      

Veľmi sa mi páčil citát od autora NEILA M. GUNNA  ""Knowledge is high in the head, but the salmon of wisdom swims deep." Voľne preložené: "Znalosti sú vysoko v hlave, ale losos múdrosti pláva hlboko. 

Vstup do Edinburghského zámku strážia dve sochy významných osobností dejín Škótska, ako boli rytier William Wallace, ktorý padol v boji proti Angličanom a Robert Bruce, ktorý ich neskôr porazil a stal sa úplne nezávislým škótskym kráľom ako Robert I. Na každom kroku v meste cítiť staré mýty a legendy, je tu aj veľa zelene, parkov, pamiatok, všadeprítomný kameň. 

Väčšinou ho vidno ležať na lavičke, prikrytý je niekoľkými spacákmi. No keď vyjde v meste slnko, tak sa posadí a zafajčí si jeho obľúbenú cigaru.       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?