Highlands - nebezpečné midžis na ostrove Skye (III.)

Autor: Medard Slovík | 14.8.2013 o 10:26 | (upravené 15.1.2015 o 16:38) Karma článku: 6,95 | Prečítané:  792x

Ubytovali nás v hostely spoločnosti MacBackpackers v malej prístavnej dedinke Kyleakin na ostrove Skye. Na ďalší deň sme boli na celodennej prehliadke tohto najväčšieho a najsevernejšieho ostrova súostrovia vnútorných Hebríd, preslávili ho prekrásne scenérie, pamiatky a divoké hory. Vystúpili sme k obdivovanej skalnej veži  Old Man of Storr Rock (Starý muž), stojacej na úbočí hory Storr. Pri útesoch Kilt Rock nám sprievodca ukázal, na čo tradičné oblečenie kilt slúžilo.

skye1.jpg

skye2.jpg

Ubytovali sme sa v Kyleakin a išli sme na malú prechádzku po dedine. Podvečer nám spríjemnilo vystúpnenie tradičného škótskeho súboru, ich skvelú hru na gajdách bolo počuť doďaleka.

skye3.jpg

Zrúcanina hradu Caisteal Maol (gaelský: Caisteal, "hrad", Maol, "holý") sa nachádza v blízkosti prístavu dediny Kyleakin. Toto starobylé sídlo Mackinnonho klanu kontrolovalo úžinu Kyle Akin, medzi ostrovom Skye a pevninou. Všetky lode museli zaplatiť clo, keď chceli prejsť cez ňu, alebo sa pokúsili prejsť cez nebezpečný priechod Minch. Súčasná stavba pochádza z 15. storočia, no jej základy sú oveľa staršie. Hrad je takmer úplne zničený. V rokoch 1949 až 1989 časti trosiek skoro zničili búrky. Zostávajúce ruiny boli zaistené, aby sa zabránilo ďalšiemu ničeniu.

skye5.jpg

skye4.jpg

O Úžine Kyle Akin, medzi ostrovom Skye a pevninou sa dochovala stará legenda: Alpin mac Echdach pravnuk Findanus, 4. MacKinnon, priniesol Dunakin do klanu okolo roku 900 sobášom so severskou princeznou z Nórska ktorú prezívali "Saucy Máriu". Findanus a jeho nevesta natiahli ťažkú reťaz cez úžinu a vyberali  mýto od všetkých prepravných plavidiel. Princezná je pochovaná na Beinn Na Caillat na Skye, tvár údajne má obrátenú smerom k Nórsku.

skye6.JPG

Moja večera v miestnom pube v Kyleakin, varili tam výborne.

skye8.JPG

Na severe počas leta je vidno skoro až do polnoci.

skye10.JPG

skye9.jpg

Ráno sme išli na celodennú prehliadku tohto najväčšieho a najsevernejšieho ostrova súostrovia vnútorných Hebríd, prešli sme sa po starobylom kamennom moste.

skye11.JPG

Najväčšieho ostrovné mesto s prístavom Portree.

skye12.jpg

P1020692.jpg

Obdivovaná skalná veža Old Man of Storr Rock (Starý muž), stojaca na úbočí hory Storr na polostrove Trotternish ostrova Skye.

skye13.jpg

skye14.jpg

Kopce sú strmé a skalnaté z východnej strany s výhľadom na záliv ostrova Raasay v kontraste s jemnejšími  trávnatými svahmi na západe. Priestranstvo pred útesom Storr je známe ako útočisko. Nachádza sa tu niekoľko podivne tvarovaných skalnatých veží, pozostatky po starších zosuvov pôdy. Najslávnejšia z nich a najviac viditeľná z južnej strany je už spomínaná veža Starec Storr (BOD Stoir, doslova "Penis z Storr")

skye15.JPG

Pri útesoch Kilt Rock nám sprievodca ukázal, na čo všetko tradičné oblečenie kilt slúžilo.

skye16.jpg

Slávny Kilt Rock je morský útes nachádzajúci sa v severovýchodnej časti polostrova Trotternish. Podoba sa na oblečenie kilt, so zvislými čadičovými stĺpmi a záhybmi a parapetmi, ktoré tvoria jeho vzor. Je to populárne vyhliadkové miesto, vidieť ho pozdĺž pobrežia, vypína sa do výšky 60 m a vodopád Mealt Waterfal padá z jeho útesu. Niekedy, keď je silný vietor, voda je nadnášaná a nedosiahne na dno.

syke17.jpg

Medzi kľukatými cestičkami ostrova  

skye18.JPG

syke19.jpg

Zelená krajina, kde sa pasú ovce na trávnatých kopčekoch.

skye20.JPG

Cestou k zrúcanine hradu Caisteal Maol pri dedinke Kyleakin. 

skye21.JPG

skye22.JPG

Po výlete sme sa vrátili na ubytovňu v Kyleakin a išli sa prejsť k blízkym ruinám hradu. Sprievodca zobral fľašu whisky a ponúkal nás po ceste, všetci sme z nej trošku ochutnali. Kamarát Quan pil whisky prvýkrát v živote a upil si o niečo viac ako mal. Po prehliadke sme sa navečerali v miestnom pube, mal menšie žalúdočné problémy. Zobrali sme ho na toaletu a odvliekli na ubytovňu. V noci spal pri otvorenom okne a dnu sa dostali dotieravé midžis, spomenul som si na obrázok z 18. storočia ktorý mi ukazoval Chris v Edinburghu, na ňom bola znázornená silueta človeka, zmenená na múmiu po dobodaní týmito muškami. Doštípali nás po celom tele, našťastie mne Chris požičal čiernu sieťku na hlavu, cez ktorú neprenikli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?