Očarení Ukrajinou IV.

Autor: Medard Slovík | 15.10.2012 o 7:30 | (upravené 15.1.2015 o 16:48) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  684x

Sevastopoľ je po Odese druhým najväčším prístavným mestom Ukrajiny. Jeho vojnová história sa prelína do viacerých kultúr, cítiť ju na každom kroku. Stále tu môžete nájsť ulice ako Sovietska, Leninova či ulice pomenované podľa vojnových hrdinov, odkazujúce na slávne časy. Unikátne geografické umiestnenie a plavebné podmienky mestských prístavov, učinilo mesto strategicky dôležitým námorným bodom.

obr.1.JPG

 

obr.2.JPG

 

obr.3.JPG

Do roku 1991 bol Sevastopoľ „uzavretým mestom", kotvila tu ruská čiernomorská flotila a v neďalekej Balaklave bola základňa ruských jadrových ponoriek. V tých časoch do mesta mohli iba vojaci, námorníci, ich rodinní príslušníci a návštevníci len na zvláštne povolenie.

obr.4.JPG

Dnes je slobodným, usporiadaným, moderným mestom, s množstvom zelene, stromov, lavičiek. Je to populárne prímorské letovisko a turistická destinácia, predovšetkým pre návštevníkov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

obr.5.JPG

Čiernomorská flotila sa  rozdelila medzi Rusov a Ukrajincov, Rusi si prenajali časť prístavu, na ulici stretávame námorníkov. 

obr.6.JPG

 

obr.7.JPG

 

obr.8.jpg

Potraviny na trhu sú kvalitné, maslo je naozaj maslom, jogurty sú oveľa chutnejšie, produkty sú domácej výroby

obr.9.JPG

Častým jedlom je pohánka, výborné jedlo aj pre vegetariánov.

obr.10.JPG

Pamätnú tabuľu významných osobností mesta zdobí päťcípa hviezda.

obr.11.JPG

Múzeum čiernomorskej flotily.

obr.12.JPG

Ráno odchádzame motoráčikom zo Sevastopoľu do turistami navštevovaného mesta Bachčisajraj.

obr.13.JPG

Stretávame aj nejakých  cyklistov, prihovoríme sa dievčatám, ktoré sú z Ruska. Docestovali aj s bicyklami na Krym lietadlom a vystupujú ako my v Bachčisajraj.

obr.14.JPG

 

obr.15.JPG

 

obr.16.JPG

Bachčisajraj (Palác v záhrade) je hlavným sídlom Krymských Tatárov, vysoké štíhle minarety mešít a turecké komíny navodzujú orientálny charakter. Mesto je situované v hlbokom kaňone rieky Čurjuk-Su. Pozrieme si Chánsky palác so známou fontánou lásky. Preslávil ho najmä ruský romantický poet A. S. Puškin vo svojej slávnej básni Bachčisarajská fontána a poľský básnik A. Mickiewicz v Krymských sonetoch.

obr.17.JPG

 

obr.18.JPG

 

obr.19.JPG

 

obr.20.jpg

Návšteva Uspenského jaskynného kláštora patrí k tým nezabudnuteľným. Chrámy východného rítu majú atmosféru silnej spirituality. Predierame sa dovnútra pomedzi pravoslávnych pútnikov, dnu predávajú dve mníšky vonné tyčinky, obrázky svätcov a daľšie suveníry.

obr.21.JPG

 

obr.22.JPG

 

obr.23.JPG

 

obr.24.JPG

Okolo kláštora vedie dláždená cestička až k dlhej otvorenej náhornej plošine, na ktorej sa nachádza skalné mesto Čufut-Kale. Krym je  pestrou zmesou národov, národností a náboženských skupín. Toto skalné mesto obývajú Alani, Arméni a Karaimovia. V 14. stor. sa pevnosť stala hlavným mestom novovzniknutého Krymského chanátu a po jeho zániku poskytla prístrešie karajitským židom až do polovice 19. stor., práve podľa nich sa osada na vrchole začala nazývať Čufut-Kale (židovská pevnosť).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?