Čas dušičiek

Autor: Medard Slovík | 4.11.2011 o 13:27 | (upravené 15.1.2015 o 17:10) Karma článku: 6,34 | Prečítané:  1195x

Tento rok som bol na Dušičky zapáliť sviečky zosnulým a dať úctu ich pamiatke. Ako som kráčal cestičkami v cintoríne. V mysli sa mi vybavila spomienka ako sme chodili so starom mamou, ujom a mamou na cintorín. Ja som vždy poletoval medzi chodníkmi. Najkrajšie to bolo za tmy, s neopakovateľným večerným panoptikum blikajúcich sviečok. Vrátil som sa v tej chvíli do destva, do sveta, v ktorom sa diali zázraky.

Fotografia0648.jpg

Deň pred Sviatkom všetkých svätých som išiel do Tvrdošína. Na spiatočnej ceste som sa zastavil pri priehradnom múre. Bolo nádherné počasie a tak som sa vybral na malú prechádzku. Nad Oravskou priehradou sa vznášal ľahký opar, kráčal som popri nej a odtiene farieb neskorej jesene lahodili môjmu oku.

Fotografia0610.jpg

Vystúpil som na malý kopec a zbadal sympatický, starší  kostolík. Vybral som sa priamo cez pole, predierajúc sa cez chrastie a bodliaky. Niekoľko z nich sa mi prilepilo na dolnú časť nohavíc. Konečne sa mi podarilo dostať na asfaltovú cestičku k nemu. Vošiel som dnu cez bráničku a pozeral náhrobné kamene. Najčastejšie sa opakovalo priezvisko Bula a Knap. Na cintoríne bolo zopár mladých ľudí, zapálili sviečky a postupne odchádzali preč. Zostal tam so mnou len jeden starší pán, zapálil si a vychutnával relaxačne cigaretku. Prihovoril som sa mu.

Fotografia0628.jpg

Kostolík tu zostal po zatopenom Ústii nad Oravou. Keď voda klesne, tak môžete vidieť aj základy domov. K priehrade sa dostanete týmto chodníkom. Hore na kopci je presťahovaný cintorín obce Osada.

Fotografia0611.jpg

Pán si dal posledného „šľuka," rozlúčil sa a odišiel preč. Kráčal som chodníkom a pozoroval rybárov na opačnom brehu. Jesenné lístie mi príjemne šuchotalo pod nohami. Vrátil som sa k priehradnému múru šťastný, že som sa dozvedel niečo nové. Cestou autom do Trstenej mi kostolík už dávnejšie padol do oka. Konečne som sa dozvedel niečo z histórie ztopených obci. Nevedel som prečo tu zostal tak osamotený. Až náhodný ujo mi vysvetlil, že domy, ktoré tu kedysi stáli poniže, zaplavila voda z priehrady.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?