Fatu Hiva – do raja si cestovný lístok kúpiť nemožno

Autor: Medard Slovík | 23.10.2011 o 13:07 | (upravené 15.1.2015 o 17:16) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1075x

Nór Thor Heyerdahl si so svojou mladou manželkou Liv vyhliadli krásny, osamotený ostrov Fau Hiva v Juhomorí v Markézskom súostroví Francúzskej Polynézii. Preniesli sa do doby kamennej, žili bez vymoženosti techniky a liekov  v stratenom raji. S civilizáciu sa rozlúčili na ostrove Tahiti,  odkiaľ ich previezol do strateného raja kapitán na starom škuneri. Sľúbil im, že sa o rok po nich vráti. Zobrali si so sebou len hrniec a mačetu.

Odišli mimo civilizáciu, kde sa jedlo rukami a po ňom sa niekoľkokrát odgrglo. Čo bolo prejavom zdravia, naznačovalo sa tým, že jedlo bolo chutné. Na ostrove si postavili chatrč z bambusu so strechou z palmových vejárov. Okolo chatrče rástli kokosy a ich chutné orechy. Po niže chatrče tiekol horský potôčik tienený palmami s tropickou vegetáciou. V čistej, kryštálovej vode chytali raky, bol to prídavok k ich inak vegetariánskej strave.

Bilde_2.jpg

Návrat k prírode. Pod chatrčou im tiekol svieži horský potok s prirodzeným kúpaliskom.

Žiť medzi domorodcami, bolo vlastne vymanenie sa z otroctva merania času. Na ostrove sa cítili bohatí, lebo mali na všetko more času. Rána boli najkrajšie, keď sa slnko ihralo nad zlatým bambusovým pletivom a príroda, ktorej súčasťou boli, sa žiarivo zobúdzala. „Ako slnko stúpalo vyššie, prechod cez obzor a jeho lúče dopadali kolmo na koruny tropických stromov." Vnímali jasnejšie, voňali, videli a počuli  všetko okolo seba, akoby boli malé deti, ktoré prežívajú jeden zázrak za druhým. „Pritom všetkom sa nám nezdalo, že sme azda chudobní a nahí, naopak, boli sme bohatí a zahalení do celého vesmíru. Boli sme časťou celku."

Bilde_3.jpg

Víťazstvo prírody - na čistinke na kráľovskej terase sa priplazila späť džungľa a štyri koly, ktoré zatĺkli do zeme a ktoré držali strechu ich chatrče, vyhnali listy.  

Na ostrove zažili aj negatívne veci, boli to najmä choroby, ktoré privliekli so sebou belosi ako tuberkulózu, pohlavné choroby, lepru, kiahne, elefantiázu. Domorodci pred príchodom belochov žili šťastne a zdravo. Nevedeli nič o týchto chorobách, nevedeli ako im predchádzať. Prvýkrát tu Európania prišli zo Španielska, ktorí sa tu doplavili z Peru. Španieli nazvali ostrov Fatu-Hiva Magdaléna. Štyridsiati vyliezli na palubu, ostrovania prevyšovali Španielov o hlavu. Boli medzi nimi niekoľkí s veľmi svetlou pokožkou a červenkastými vlasmi. Potom sa plavili ďalej na ostrovy Tahuatu a Hiva-Ou, privlastnili si všetky v menej jeho výsosti španielského kráľa. "Jedneho domorodca naučili hovoriť Jesus Maria a prežehnať sa, načo ďalších dvesto len tak od oka zastrelili."

Thor a Liv sa tu stretli aj so starým domorodcom Tei-Tetua, ktorý sa zúčastnil ako mladý kanibalskej ceremónii v údoli Ouia. Zvyčajne sa jedlo ľudské mäso pri náboženských ceremónich a z pomsty. "Najlepším kúskom bolo vraj predlaktie ženy." Na ostrove našli veľa sôch - staré magické masky s obrovskými očami, ktoré meravo civeli do denného svetla. Motívy očí, roztrúsených po skalách poukazovali na možnosť predkolumbovských stykov medzi  polynézskymi ostrovmi a Amerikou. Po návrate do civilizácie, im už nik nemohol vziať, čo zažili vo svojom vnútri. Nik im nemohol vziať FATU HIVU.

Keď už sme sedeli v člne a naši polynézski priatelia veslovali ku kotviacemu škuneru, hľadal som v našom spráchnivenom kufri spiatočné cestovné lístky. „Liv," povedal som, „DO RAJA SI CESTOVNÝ LÍSTOK KÚPIŤ NEMOŽNO."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?