Čo tak si dať šálku horúcej čokolády s Herculom Poirotom?

Autor: Medard Slovík | 24.7.2011 o 13:56 | (upravené 15.1.2015 o 17:47) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1258x

V tieto daždivé dni bez slnka je najlepšia sa začítať do knihy. A tak som sa ocitol v hoteli U veselého Rogera. Ostrove pašerákov pri Leathercombskej zátoke.  V hoteli sa ubytovala veľmi významná osobnosť Hercule Poirot. V bielom plátennom obleku, s panamovým klobúkom stiahnutým na oči, s veľkolepo vykrútenými fúzikmi.

 

Hercul Poirot si tu prišiel oddýchnuť, hovel si na ležadle a pozoroval pláž. Niektorí návštevníci sa kúpu v mori, iní sa opaľujú a dôkladne sa natierajú telá. Miesto vyzeralo veľmi romantický, pokojne tu svieti slnko, more je belasé, no podľa Poirota sa zlo vyskytuje všade pod slnkom.

Debatuje tu s ostatnými návštevníkmi, pozerá sa na ľudí ležiacich na pláži a uvedomuje si, že sú celkom  neosobní, iba telá. Staromódny zarytý starý mládenec je zo starej školy.  Keď bol mladý, videli muži dievčatám nanajvýš členky. Jemne zvlnené krivky lýtok, pohľad na koleno a na podväzok zo stuhou bol vzrušujúci. Pre Poirota sa stratila s nahými opaľujúcimi sa ženskými telami všetka romantika, tajomstvo. - Dnes je všetko štandardizované!

Istý veľmi múdry priateľ, ktorý pracoval na polícii, mu pred rokmi povedal. - Hercule, priateľ môj, ak chceš žiť pokojne, vyhýbaj sa ženám. Slávny detektív sa tejto rady aj v živote držal. - Les femmes, ženy. Viem o nich svoje. Vedia človeku neznesiteľne skomplikovať život.

Hmla na ostrove sa rozptýlila, schyľovalo sa k zločinu. - Tak to býva aj v živote madam. Dovoľte aby som Vám ešte niečo povedal, madame?  Čo je taká pravda, ako sú hviezdy nad nami? Ženy ako Arlene nie sú v živote dôležité. - To je nezmysel. - Ubezpečujem, že je to tak. Ich nadvláda je dočasná, trvá ozaj len chvíľu. Aby žena v živote naozaj, ako sa patrí zavážila, musí byť dobrá a múdra.

A taká žena bola Agatha Christie, ktorá stvorila tohto malého belgického detektíva, ktorý rád pil horúcu čokoládu, lebo podporovala mysleniu jeho šedivých buniek v hlave. Agatha žila o pätnásť rokov s mladším mužom archeológom Maxom Mallowanom, humorne to okomentovala. - Čím som staršia, tým sa manžel o mňa viac zaujíma, som pre neho staršia vykopávka.

Pôsobilo placho na verejnosti, rada cestovala a veľa jej detektívnych  príbehov sa odohráva na miestach, ktoré navštívila. So svojim druhým manželom sa zoznámila v Iraku, kde robil vykopávky. Milovala dobrodružstvo a s Maxom uskutočnila cestu okolo sveta. Bola to dáma, ktorá prekonávala rada nepríjemnosti spojené s cestovaním. - „Keď ste na cestách, život má esenciu sna, čohosi, čo sa vymyká normálnemu stavu, hoci svoj život prežívate reálne."

Pri písaní každej ďalšej novej detektívky, prvé tri, štyri týždne bývali hrozné. - Horšie muky neexistujú. Sedíte v izbe, ohrýzate ceruzky, dívate sa na písací stroj, chodíte hore dolu, hádžete sa na diván a už sa zdá, že vám praskne hlava. Potom vyjdem von a mám pocit, že som celkom zabudla písať, že ďalší príbeh v živote nenapíšem.

No napísala toho hodne, detektív Hercule Poirot vystupuje celkom v 33 románoch a mnohých poviedkach. Okrem Poirota vytvorila aj ďalšiu úspešnú postavu - milú staršiu dámu so starodievčenskými viktoriánskymi spôsobmi, slečnu Jane Marplovú, ktorá vďaka životu na dedine dokonale spoznala ľudskú povahu, čo jej umožňuje mnohokrát triumfovať nad políciou v riešení zložitých kriminálnych prípadov. O úspechu Agathy Christie vypovedá aj fakt,  že doteraz boli na celom svete predané vyše dve miliardy výtlačkov s jej dielami.                  

Bibliografický odkaz:

CHRISTIE, A. Tri krát Hercule Poirot - Zlo pod slnkom, Po pohrebe, Mačka medzi holubmi. Bratislava : Slovenský spisovateľ, 1979. 581 s.

CHRISTIE, A.  Môj životopis. Bratislava : Smena, 1986. 558 s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?