Kúpili by ste si v Tescu za manžela humanoidného robota?

Autor: Medard Slovík | 1.7.2011 o 13:10 | (upravené 15.1.2015 o 17:51) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  1198x

Detektív Eliáš Baley nerieši obyčajné príbehy na Zemi ako napríklad v detektívkach Agathy Christie, ale zločiny ktoré sa odohrali vo vesmíre. V knihe Roboti úsvitu ide o príbeh zavraždenia humanoidného robota Jandera Paneela, ktorý bol manželom krásnej ženy z planéty Solária Gladie. Jander Paneel jedno poobedie z ničoho nič prestane fungovať, hovorí sa tomu mentálne znemožnenie, alebo aj robot blok. Isaac Asimov v knihe Roboti úsvitu popisuje vzťah ženy a humanoidného robota.

 

Zamýšľa sa nad otázkou sexuality a možných intímnych vzťahov medzi ľuďmi a robotmi. Možno sa nám to zdá nemožné, ale čas kedy si budú môcť ženy, alebo muži kúpiť za manžela, alebo manželku humanoidného robota vo výpredaji v Tescu sa raz môže stať skutočnosťou. Tak ako príbehy Julesa Verna, tak aj príbehy o robotoch Isaaca Asimova majú v sebe potenciál vizionárstva možného budúceho smerovania spoločnosti.

Humanoidný robot je vždy milý, splní každé prianie ženy, niečo na spôsob romantických príbehov  z Tisíc a jednej noci. Nestanú sa nám raz roboti konkurenti vo všetkých oblastiach života? V Asimovových príbehoch nevystupujú  roboti v zlých úlohách, stávajú sa skôr oveľa ľudskejší ako my ľudia. Asimov si kladie otázky, či v pretechnizovanom svete nezostane pre človeku jediná možnosť ako uniknúť samote to, že sa obklopí robotmi a za manžela bude mať toho najinteligentnejšieho a najmodernejšieho humanoidného robota?My ľudia sa v super vyspelej technickej civilizácii môžeme natoľko  sami sebe odcudziť, že našimi jedinými skutočnými priateľmi nakoniec zostanú roboti. Roboti, ktorí sa striktne držia troch zákonov robotiky a prvý zákon robotiky hovorí: "Robot nesmie ublížiť ľudskej bytosti alebo priputiť, aby jeho nečinnosťou ľudská bytosť utrpela škodu."

Asimov písal príbehy o robotoch, o vesmírnych svetoch, o ich kolonizácii a súperení medzi pozemšťanmi a ľuďmi žijúcich vo vesmíre. Kládol si aj nepríjemné otázky na pozadí vzniku Galaktickej ríše vzťahov človeka a robotov. Umelej inteligencii veľmi podobnej tej našej ľudskej.  V knihe Nahé slnko upozorňuje na fakt -„Ak tu raz už roboti budú, nebude sa robotov ľahké zbaviť a človek ktorý si bude priať obísť sa bez nich napríklad aj na určitý čas, zistí, že to nepôjde."

Aký je Váš názor. Boli by ste ochotní vo svojich predstavách si kúpiť vo výpredaji v Tescu za manžela/ku vyšportovaného a milého humanoidného robota schopného všetkých sexuálnych funkcii, ktorí Vám splní všetky Vaše sny, s ktorým byste sa cítili ako v romantickom filme príbehov Tisíc a jednej noci? Alebo radšej by ste dali prednosť nedokonalému ľudskému partnerovi, ktorý nie vždy spĺňa najvyššie kritéria partnerského súžitia? Odpoveďou môže byť aj otázka detektíva Elijáš Baley, ktorý sa pri vyšetrovaní prípadu Jandera Paneela pýta nebezpečného robotika Amadira: "Ak vytvoríte viac robohumanoidov, ktorí budú schopní vybudovať ľudskú spoločnosť na iných planétach a ak ich vytvoríte obidvoch pohlaví a v celom generačnom rozpätí, ako ich potom odlíšite od ľudských bytosti ?"

Čo bolo príčinnou  mentálneho zablokovania a zničenia robota Jandera Paneela? Či sa podarí nájsť alibi hlavnému podozrivému politikovi Dr. Han Fastolfe. Kto a prečo zničil humanoidného robota Jandera Paneela? Dozviete sa až po prečítaní knihy Roboti úsvitu, výborne napísanej vesmírnej detektívky z pera klasika sci - fi Isaaca Asimova.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?