Vizionár Isaac Asimov a Roboti a impérium

Autor: Medard Slovík | 29.5.2011 o 12:53 | (upravené 15.1.2015 o 17:56) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1219x

Isaac Asimov bol vizionár éry robotov, ktorí sa stanú súčasťou nášho života. Robotov majúcich podobné problémy ako my ľudia. Homanoidní roboti vyzerajú presne ako my a v Asimovových príbehov sa správajú oveľa ľudskejšie. Prvú poviedku od tohto klasika sci- fi som čítal na základnej škole. Poviedka sa volala Dvestoročný človek a odvtedy patril medzi mojich top autorov.

Obálka ku knihy Roboti a impérium

Obálka ku knihy Roboti a impérium

Na strednej škole som sa dostal ku knihám zo série Nadácia. Príbehy o Hary Seldonovi  a jeho psychohistórii, pomocou ktorej predpovedal budúcnosť galaktickej ríše. Za vzor mu pri písaní poslúžil štúdium rozpadu Rímskej ríše. V jeho podaní sci - fi neohuruje čitateľa dokonalou technikou, alebo hviezdnymi vojnami. Čitateľa zaujme dobrým rozprávačstvom, príbehom ktorý prekvapuje s každou ďalšou prečítanou stránkou. Asimov poodhaľuje psychiku jednotlivca v kontexte davu a poukazuje na možnosť predpovedať chovanie veľkých davov.

Naposledy sa mi dostala do rúk jeho kniha Roboti a Impérium, zo série o robotoch. Hrdinom tohto príbehu je žena Gladia, ktorá sa presťahovala zo svojej rodnej planéty Solárie na Auróru. Vlastní dvoch výnimočných robotov humanoidného fešáka Daneela a už na prvý pohľad trošku roboticky vyzerajúceho Giskarda. V ňom sa ukrýva výnimočná schopnosť ovplyvňovať emócie davu ľudí.  Giskard predpovedá prichádzajúcu katastrofu medzi starousadlíkmi vo vesmíre z planéty Auróra a novodobými dobyvateľmi kozmu pochádzajúcich zo Zeme. Veľké vesmírne dobrodružstvo sa začína návštevou osadníka Baleya na Auróre. Predka slávneho Elijaša Baleya, ktorý vyriešil prípad vraždy humanoidného robota Paneela a pomohol tak Dr. Fastolfovi zvíťaziť vo voľbách na Aurorore. Umožnil tak Zemi osídliť nove svety. No uplynuli dva storočia a časy sa zmenili, draví pozemšťania vtrhli do vesmíru, kolonizujú neznáme svety a starousadlíci strácajú nad Zemou prevahu.

Vesmíranka Gladia a roboti Daneel a Giskard sú vhodení do víru  udalosti, ktoré predznamenávajú osudový konflikt budúcnosti existencie ľudstva. V knihe sú veľmi zaujímavé pasáže rozhovorov medzi robotmi Daneelom a Giskardom. „Nie som človek. nedokážem prežívať všetko, čo dokáže ľudská veda so všetkými svojimi záležitosťami a rozpormi. Celkom nechápem ľudské mechanizmy a reakcie správania sa, ale viem, že davy sa dajú lepšie ovládať než jednotlivci." Gladia sa vyberie so svojimi robotmi a novousadlíkom Baleyom na jej rodnú planétu Solária. Posádku každej vesmírnej lode po pristáti na tejto planéte zničia miestni roboti. Gladia sa tu narodila, mohla by byť nápomocná pri hľadaní  odpovede prečo je tomu tak. Baley chce robiť obchody aj s toto planétou. „Ak zahynieme, tak zahynieme. Neboli by sme obchodníci, keby sme nevedeli, že smrť je len druhou stránkou veľkých ziskov." Solária bola planéta na ktorej sa znižovala závislosť jedného človeka na druhom. Nikde nebolo toľko robotov ako tu. Účinok izolácie ľudí bol tak obrovský, že sa medzi sebou prestali stýkať. Ľudia sa naučili citovo sa neviazať a zostávali sami, izolovaní len v spoločnosti svojich robotov.

Giskard a Daneel postupne analyzujú blížiacu sa krízu a snažia sa aplikovať Prvý zákon robotiky na celé ľudstvo a definovať tak nultý zákon. „Daneel pokľakol vedľa sediaceho Giskarda a zobral jeho ochabnutú kovovú ruku do svojej. Zmučeným hlasom zašepkal - Spamätaj sa, priateľ Giskard. To čo si urobil, bolo podľa Nultého zákona správne. Zachoval si toľko životov, koľko bolo možné. Prospel si ľudstvu. Prečo by si mal trpieť, keď tvoj čin všetkých zachránil? Giskard odpovedal hlasom tak skresleným, že bolo sotva rozumieť jeho slovám: Pretože nie som si istý ... Giskard stíchol a už nikdy neprehovoril. Daneel vstal. Bol sám - s Galaxiou, o ktorú sa musel postarať."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?