reklama

Chile cestovanie po štíhlej zemi

Kúpil som si knižku o Chile od cestovateľky a novinárky Sáry Wheelerovej, ktorá žije v Londýne. Autorka strávila pol roka v tejto krajine a zažila neuveriteľné dobrodružstva rútiac sa na terénom aute po rozbitých cestách, uskutočnila plavbu okolo mysu Hórn s rakvou na palube. Z jej rozprávania sa dozviete nie len zemepisné, historické a politické reálie o Chile, ale budete mať aj čitateľský zážitok z vtipne napísanej knihy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
foto autorky
foto autorky 

"Noc a sníh a písčiny vytvárejí podobu 

mé uzounké vlasti, 

všechno mlčení je v její protáhlé linii." - Pablo Neruda, úryvok z básne

Chile je dlhé 4270 km avšak o šírke len 180 km, rozprestiera sa medzišírym oceánom a najdlhším horským pásmom na svete a tiahne sa až kmrazivej Antarktíde.

Nezrodili sa tu žiadne veľké ríše a civilizácie, ako sú známekultúry Mexika, Strednej Ameriky a Peru. Bola skromne osídlená príbuznými kmeňovými zväzkami, z nich každý bol bohatý vo svojej konkrétnej oblasti. No väčšina z nich na to upadla dozabudnutia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedine smerom na juh existuje jedna výnimočnákultúra Mapučov, ktorá prežila, ale ani táto nemala nikdycentralizovanú vládu. Rasová zmes dnešných Chilanov je približne 65percent z 13 miliónov sú miešanci, 30 percent tvoria beloši a len 5percent pôvodní indiáni, tí su dnes na dne spoločenského rebríčka.

"Tehdy sem si uvědomila kontrast mezi vnitrozemím a pobréžnírovinou: kontrast, který se projevoval v krajině, hospodárství,infraštruktúře a dokonce i v rasové skladbě, jelikož obvyklé platí, žečim jste výš, tím čistší indiánska krev koluje v žilách místní populace."

Tažba pírodných dusičňanou z púšte Atakama, kedysi určovali socio - ekonomický rozvoj tejto zemi a vznik strednej vrstvy. Bol to hospodársky rozmach, no aj závislosť od vývozu tejto suroviny. Chile je dnes známe najmä svojim dobrým vínom, losososovými farmami, diktátorom Pinochetom, ktorý sa z mysle ľudí našťastie už pomaly vytráca. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Krajina nyní byla více porostlá křovisky a silnice vedla hlubokým zářezem mezi horskými hřebeny, který se v jednom místě zužil natolik, že to vypadalo, jako bychom projížděli tunelem. Pobřežní pohoří se občas vytratilo a nechávalo jen úzký pruh ploché země vedle oceánu: to bylo Chile. Andy tam však byly pořád, jako všude přítomný prvek krajiny," popisuje autorka svoje prvé dojmy.

Odbočenie z hlavnej cesty je začiatok putovania od jedného bodu k druhému, znamenalo to mať slobodnú voľbu ísť na terénom aute tak pomaly, ako sa vám páčilo, prípadne byť donútený ísť ešte pomalšie a to znamenalo dramaticky zhoršenie kvalitu ciest. Nikde nebolo zrejmejšie než tam, na rozpálenej, mŕtvej púšti, že Panaamericana je pupočnou šnúrou Chile a vzďaľovať sa od nej môžte len na vlastné riziko. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V hornej časti údolia Elqui je akési mystické duchovné centrum, ktorá priťahuje celú škálu najrôznejších hľadačov kľudu od členov védskych siekt až po stúpencov teórie o príletu mimozemšťanov. V tomto údolí autorka narazila na rôzne typy hippies, ktorí hráli na gitarách a pospevovali si v obchodíkoch s orientálnymi predmetmi a vonnými tyčinkami.

"Béhem dne jsem často sedávala pod vrbou u řeky a někdy tam přišel Leo chytat pstruhy. Byla to klidná, charizmatická osobnost, oddaná svému životnímu stylu, který by ve měste dostal nálepku "alternatívni" Nikdy nikoho neobracel na svou víru a to se mi líbilo. Zastával názor, že existuje mnoho rozdílnych duchovních cest, z ktorých si člověk muže vybrat, a že vedou na stejné místo," tri dni Sára strávila na tomto mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najväčšou praktickou obtiažou Sarinej cesty bolo dostať sa na Antarktídu, no pomohol jej pritom jeden generál a tak sa tam nakoniec dostala nákladným vojenským lietadlom Hercules. Magallanes je najrozsiahlejším čilskym regiónom, no je domovom menej než jedného percenta obyvateľov krajiny. Od zvyšku Chile ho oddeľujú rozsiahle plochy ľadu a stepi a jeho veľký kus na väčšine máp sveta jednoducho chýba.

Chíľania dôsledne dbajú o to, aby sa Antarktické územie objavilo na každej ich mape, ktoré zaujíma dvakrát tak väčšiu plochu než vlastné pevninské územie a hovoria mu territorio chileno antártico - je to územie na ktoré si nárokujú práva ešte ďalších šesť krajín. Chile aj Argentína si zakladajú svoje antarktické nároky na základe stredovekých bul a výnosov, zdedených od Španielov.

"GRINGO," ako v Chile nazývajú nás cudzincov. Vyberme sa do Chile so Sarou Wheelerovou a cestujme v stránkach jej knihy po štíhlej zemi od najsuchších púšti sveta až po mrazivé pustatiny Antarktídy. Dostaneme sa napríklad tiež na ostrov Chiloe, ktorý je povestný svojimi čiernymi búrkami, svojimi húštinami fuchsií, svojimi jezuitskými kostolmi a zlatými rukami svojich rezbárov. A nie len tam, zároveň precestujeme ďalšie miesta a dozvieme sa veľa zaujímavostí o tejto cestovateľsky príťažlivej krajine. 

Medard Slovík

Medard Slovík

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu